Wydarzenia /

Ołtarz wdzięczności Matce Bożej

• niedziela 20.09.2020

Poświęcenie nowego ołtarza wdzięczności w Brzozówce

20 września o godz. 11:30 Ksiądz Dziekan ks. prał. Bogumił Leszcz dokona poświęcenia "ołtarza" dziękczynienia w kościele w Brzozówce.

Czy mógłby istnieć kościół, w którym nie byłoby ołtarza? Pewnie mógłby, ale, po co? Gromadzimy się w naszych świątyniach głównie na Eucharystię, której najistotniejsza część dzieje się na ołtarzu. Można by zaryzykować stwierdzenie, że ołtarz (i tabernakulum) jest sercem kościoła, który został wzniesiony, aby to serce, ten skarb chronić.

Abp. Antoni Nowowiejski stwierdza, że „kościół bez ołtarza, to ciało bez duszy” oraz „Kościół bez ołtarza nie ma racji istnienia; owszem dla tego tylko został zbudowany, aby ołtarz okrywał i osłaniał te tysiące wiernych, co się około ołtarza gromadzą”.

I chociaż w odnowionej liturgii jest tylko jeden ołtarz eucharystyczny, do sprawowania ofiary, ten w prezbiterium, to istnieją jeszcze ołtarze modlitwy. Taki właśnie ołtarz my dzisiaj chcemy poświęcić i przez ten akt oddać Matce Bożej.

Łacińskie słowo określające ołtarz, czyli altare wywodzi się od słów:

·        alta ara oznaczających podniesiony stos

·        lub od słów alta res oznaczających wzniesioną rzecz.

My również wznieśliśmy ołtarz, aby stał się tronem naszej Matki Maryi, i abyśmy do niego mogli przychodzić ze swoimi modlitwami: prośbami i podziękowaniami.

1)   Rodzice i rodziny

Podczas sakramentu chrztu naszych dzieci, kapłan wręczał nam białą szatę i prosił, abyśmy czystość duszy naszych dzieci strzegli, abyśmy kształtowali ich i swoje sumienia i zachowali je nieskalane aż po życie wieczne.

Maryjo przykrywamy Twój ołtarz białym płótnem i w imieniu rodziców dzieci z naszej parafii, szczególnie rodziców dzieci, które w tym roku były ochrzczone, tych, które przyjęły I Komunię świętą i tych, które się do niej przygotowują, przyrzekamy, że dotrzymamy naszych zobowiązań podjętych na chrzcie świętym.

2)   Wspólnoty i ruchy parafialne

Świeca i jej płomień jest symbolem Chrystusa. Chrystus oświeca każdego z nas.

Maryjo, Ty to światło przyniosłaś światu. W imieniu wspólnot i ruchów działających w naszej parafii:

·        Wspólnoty Kościoła Domowego Ruchu Światło-Życie;

·        Żywego Różańca: żeńskiego i męskiego koła;

·        Wspólnoty uwielbienia;

·        Ministrantów;

·        Scholi;

Przynosimy i kładziemy na twoim ołtarzu płonące świece i prosimy pomóż nam, aby światło naszej wiary świeciło zawsze przed ludźmi, którzy widząc naszą wiarę chwalili by Ojca, który jest w niebie.

3)   Parafianie

Parafia jak bukiet pięknych kwiatów zachwyca różnorodnością kolorów i kształtów.

Kładąc przed Twoim obrazem te kwiaty, u stóp Twoich składamy całą naszą wspólnotę parafialną:

·        Osoby chore i starsze;

·        Rodziny i osoby samotne;

·        Dzieci i młodzież;

·        Fundatorów tego ołtarza i jego wykonawców;

·        Parafian i gości;

Przyjmij nasze dziękczynienie i chwałę.