HABEMUS PAPAM
Data publikacji: czwartek, 08-05-2025
Niech pokój będzie z wami wszystkimi! – te słowa Chrystusa zmartwychwstałego wypowiedział jako pierwsze nowy papież Leon XIV
"Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry. Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi. Pokój wam!
Taki jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego. Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo.
Rozbrzmiewa jeszcze w naszych uszach ten słaby, ale zawsze odważny głos Papieża Franciszka, który błogosławił Rzym. Papież, który błogosławił Rzym, udzielał swego błogosławieństwa światu, całemu światu, w ów wielkanocny poranek. Pozwólcie, że będę kontynuował to samo błogosławieństwo. Bóg nas miłuje, Bóg kocha nas wszystkich, a zło nie przemoże. Wszyscy jesteśmy w ręku Boga. Dlatego bez lęku, zjednoczeni, ręka w rękę z Bogiem i ze sobą nawzajem idźmy naprzód.
Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako pomostu, by mógł do niej dotrzeć Bóg i Jego miłość. Pomóżcie nam również wy, i sobie nawzajem, w budowaniu mostu poprzez dialog, spotkanie, jednocząc się wszyscy, aby być jednym ludem, zawsze w pokoju.
Dzięki niech będą papieżowi Franciszkowi. Chcę też podziękować wszystkim braciom kardynałom, którzy wybrali mnie, bym był Następcą Piotra i szedł razem z wami jako Kościół zjednoczony, szukając zawsze pokoju, sprawiedliwości. Starając się zawsze pracować jako ludzie wierni Jezusowi Chrystusowi bez lęku, aby głosić Ewangelię, aby być misjonarzami.
Jestem synem św. Augustyna, agustianinem, który powiedział: z wami jestem chrześciajninem, a dla was biskupem. W tym sensie wszyscy możemy iść razem do tej ojczyzny, którą Bóg nam przygotował.
Szczególne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Rzymie. Musimy starać się razem być Kościołem misyjnym, Kościołem, który buduje mosty, dialog; zawsze otwartym, jak ten plac, z otwartymi ramionami dla wszystkich. Wszystkich, którzy potrzebują naszej miłości, naszej obecności, dialogu i miłości.
Jeśli pozwolicie, chciałbym również skierować kilka słów pozdrowień do wszystkich, a w szczególności do mojej ukochanej diecezji Chiclayo w Peru, gdzie wierni towarzyszyli swojemu biskupowi, dzielili się swoją wiarą i tak wiele ofiarowali, aby pozostać wiernym Kościołem Jezusa Chrystusa.
Wam wszystkim, bracia i siostry, z Rzymu, Włoch, z całego świata mówię: chcemy być Kościołem synodalnym, Kościołem który idzie, który zawsze szuka pokoju, zawsze szuka miłości, zawsze chce być blisko, zwłaszcza tych, którzy cierpią.
Dziś jest dzień Supliki do Matki Bożej Pompejańskiej. Nasza Matka Maryja chce zawsze iść z nami, być blisko, pomagać nam swym wstawiennictwem i swą miłością. Dlatego chciałbym pomodlić się razem z wami.
Módlmy się wspólnie za te nową misję, za cały Kościół, o pokój na świecie. Prośmy o tę specjalną łaskę Maryję, naszą Matkę.
Nota biograficzna nowego papieża
Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w 1955 roku. W wieku 22 lat wstąpił do nowicjatu zakonu augustianów w prowincji Matki Bożej Dobrej Rady w St. Louis. Śluby wieczyste złożył 29 sierpnia 1981 roku. Studiował w Catholic Theological Union-Chicago, uzyskując dyplom z teologii.
Mając 27 lat, został wysłany przez zakon do Rzymu, aby studiować prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1982 roku. Po uzyskaniu w 1984 roku licencjatu został wysłany do pracy misyjnej w Chulucanas, w Piura, w Peru, gdzie przybywał w latach 1985-86. W 1987 roku obronił doktorat na podstawie rozprawy: „Rola przeora lokalnego Zakonu Świętego Augustyna”. W tym samym roku został wybrany dyrektorem ds. powołań i misji w Prowincji Augustianów „Matki Dobrej Rady” w Olympia Fields, Illinois (USA). W 1988 roku wysłano go do misji w Trujillo jako dyrektora wspólnego projektu formacyjnego dla aspirantów augustiańskich z wikariatów Chulucanas, Iquitos i Apurímac. Tam był przeorem wspólnoty (1988-1992), dyrektorem formacji (1988-1998) oraz nauczycielem profesów (1992-1998). W archidiecezji Trujillo pełnił funkcję wikariusza sądowego (1989-1998), a także profesora prawa kanonicznego, patrystyki i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym „San Carlos i San Marcelo”.
W 1999 roku został przełożonym swojej Prowincji „Matki Dobrej Rady” w Chicago. Po dwóch i pół roku kapituła generalna wybrała go na urząd przełożonego całego zakonu. Powierzono mu ponownie tę posługę w 2007 roku.
3 listopada 2014 r Papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru. Święcenia biskupie Robert Francis Prevost przyjął 12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe, w tamtejszej katedrze. Od listopada 2020 roku był też członkiem Kongregacji ds. Biskupów. 30 stycznia 2023 r. został mianowany przez Papieża Franciszka nowym prefektem Dykasterii ds. Biskupów. 8 maja 2025 r. kardynałowie zebrani na konklawe wybrali go 267. papieżem.
Pozostałe aktualności
piątek 06.12.2024
czwartek 29.05.2025
poniedziałek 21.04.2025
piątek 28.03.2025
czwartek 20.03.2025